restaurace, rozvozy
Originální pivo z roku 1842 vyznačující se:
– jemnou chuťí díky měkké plzeňské vodě
– zlatou barvou díky vlastnímu sladu vyráběného z nejvybranějších odrůd českého a moravského jarního dvouřadého ječmene.
– karamelovou chuťí díky trojitému rmutování
– jemnou hořkostí díky žateckému chmelu zvanému Žatecký poloraný červeňák
Silný a plný ležák při jehož přípravě využívají plzenští sládci unikátní postup trojitého chmelení. Třetí chmelení se provádí po skončení vaření, kdy mladina začíná chladnout. Excelent si proto zachovává velké množství voňavých chmelových látek a vyniká plnou chutí a svěžím aroma.
Vyjímečně hořké a plné výčepní pivo, které vděčí za svoji chuť použitému chmelu.
Tmavé výčepní pivo vyráběné z pečlivě vybrané směsi čtyř druhů sladů. Samozřejmostí je čepovaný Birell a Birell Pomelo.
Řádně omytá a na 5°C vychlazená mokrá sklenice je základem pro načepování perfektní hladinky Pilsner Urquell. O čistotu sklenic se starají proškolení výčepní a o teplotu zachlazovací vany, kterými jsou vybaveny oba naše bary.
Hladinka je nejčastější způsob čepování piva. Jeho základem je čepování na jeden zátah tak, aby se na konci vytvořila mokrá krémovitá pěna, která nebude přesahovat okraj sklenice.
Jako mlíko označujeme půlitr husté, krémové pěny. Jde o způsob čepování piva, který je oblíbený hlavně u žen. Mlíko je totiž oproti hladince nebo šnytu nasládlejší.
Šnyt je menší míra piva s větším podílem krémovité pěny. Právě silná vrstva pěny dodává pivu jemnější říz a uchovává jej delší dobu čerstvé. Proto je šnyt vhodný jako koštovací pivo pro výčepní nebo také ideální volbou pro ty, kteří už nemají chuť nebo čas na velké pivo.
Řádně omytá a na 5°C vychlazená mokrá sklenice je základem pro načepování perfektní hladinky Pilsner Urquell. O čistotu sklenic se starají proškolení výčepní a o teplotu zachlazovací vany, kterými jsou vybaveny oba naše bary.
Hotové pivo se nepasterované stáčí v pivovaru ze zásobníků do automobilových cisteren. Na vozidle může být několik oddělených komor o velikosti desítek hektolitrů. V restauraci je pivo stočeno do nádrží (tanků) o objemu pět nebo deset hektolitrů, umístěných do vyhrazené, tepelně izolované místnosti – tankovny.
Je tepelně izolovaná místnost v zázemí restaurace. Jsou zde naležato umístěny nerezové tanky. Chladící agregát umístěný vně tankovny chladí celou místnost na teplotu 8 až 10 stupnňů Celsia. Mimo místnost, ale v nejbližším sousedství je umístěn kompresor se vzdušníkem pro dodávky tlakového vzduchu. Uvnitř tankovny je umístěno vybavení pro sanitaci potrubí a čištění a desinfekci tanků. Jsou zde také rozbočovací ventily pro možnost napájení více výčepních stolic a průtokoměry vytočeného piva. Do tankovny jsou zavedena potrubí pro přívod piva, pro výstup piva k výčepním stolicím, pro oběh chladícího média a přívod tlakového vzduchu. Potrubí pro přívod piva je zakončeno mimo tankovnu armaturami pro napojení hadic. Může to být přímo na stěně tankovny, ale také na venkovní stěně budovy, ve které je umístěna restaurace. Podstatné je, aby do blízkosti zakončení potrubí mohl zajet cisternový automobil. Hadice pro propojení cisterny na stacionární zařízení jsou součástí automobilu.
Pivo je v tankovně uloženo uvnitř nerezových tanků v plastových polypropylenových vacích. Pro zachování dokonalé hygieny se použije pro každou dávku piva nový, absolutně sterilní vak. Pivo se do potrubí vytlačuje vzduchem vháněným mezi stěnu tanku a vak. Vzduch z kompresoru nepřijde do styku s pivem. Na správnou teplotu je vychlazená celá tankovna včetně veškerých potrubních rozvodů a vlastních tanků. Celá zásoba piva je trvale vychlazena na vhodnou teplotu, takže ani při velké výtoči nenastanou problémy s chlazením.
Výhody
Nevýhody